Διαδικασία Εισδοχής

Οι εγγραφές στην Ά τάξη γίνονται αμέσως μετά τις εισαγωγικές εξετάσεις. Δικαίωμα εγγραφής έχουν όσοι επιτύχουν στις εξετάσεις. Έκτακτες εγγραφές γίνονται δεκτές κατά τη διάρκεια του σχολικού χρόνου νοουμένου ότι ο νέος μαθητής κατέχει το γνωσιολογικό επίπεδο της ύλης και μπορεί να προσαρμοστεί με τους κανόνες πειθαρχίας του σχολείου.

Το Γυμνάσιο-Λύκειο ΟΛΥΜΠΙΟΝ ανακοινώνει ότι οι εισαγωγικές εξετάσεις του για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο τη Κυριακή 3 Μαρτίου 2024. Οι υποψήφιοι μαθητές θα εξεταστούν στα:

Ελληνικά – 10:00 π.μ. – 11:30 π.μ.
Μαθηματικά – 12:00 μ. – 1:30 μ.μ.

• Η εξέταση των Αγγλικών θα διεξαχθεί μόνο για τους επιτυχόντες μαθητές σε ημερομηνία που θα ορισθεί αργότερα.

Οι αιτήσεις εγγραφής για τις εισαγωγικές εξετάσεις έχουν αρχίσει και θα γίνονται δεκτές μέχρι την Πέμπτη 29/02/2024. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσκομίσουν για την εγγραφή τους αντίγραφο του πιστοποιητικού γεννήσεώς τους και μία πρόσφατη φωτογραφία (μέγεθος διαβατηρίου). Το δικαίωμα εγγραφής είναι € 50,00

Τρόποι πληρωμής:

1. Στη γραμματεία του Σχολείου
    2. Μέσω τραπεζικής μεταφοράς ή κατάθεσης στον λογαριασμό του Σχολείου “Pathway Tutors Ltd” στην Τράπεζα Κύπρου. Αρ. λογαριασμού 014511000824, ΙΒΑΝ CY96002001450000001100082400
  • Για να κατεβάσετε την αίτηση εγγραφής

Για την εγγραφή χρειάζεται:

• Απολυτήριο Δημοτικού
        • Πιστοποιητικό Γεννήσεως
        • Δύο Φωτογραφίες (Μέγεθος Διαβατηρίου)
        • Πληρωμή προκαταβολής και Συνδρομής Συνδέσμου Γονέων

Τα φροντιστήρια PATHWAY και το ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΛΥΚΕΙΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝ προσφέρουν μαθήματα στα Ελληνικά και Μαθηματικά για παιδιά της Στ’ Δημοτικού. Τα μαθήματα γίνονται στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου – Λυκείου ΟΛΥΜΠΙΟΝ και του φροντιστηρίου PATHWAY στη Λακατάμια.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Η μετεγγραφή μαθητή από άλλο σχολείο στο δικό μας μπορεί ναπραγματοποιηθεί, μόνο αν τηρούνται οι πιο κάτω προϋποθέσεις:

• Προσκόμιση πιστοποιητικού καλής συμπεριφοράς από τη Διεύθυνση του προηγούμενου σχολείου (συστατική επιστολή)
    • Δελτίο Προόδου με βαθμολογία Α ή/και Β.
    • Προσεκτική ανάγνωση των εσωτερικών κανονισμών του σχολείου και προσυπογραφή του Συμβολαίου Κοινής Συμφωνίας, μεταξύ σχολείου και νέου μαθητή.
    • Οποιαδήποτε μετεγγραφή μπορεί να γίνει μόνο, εάν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.
    • Υποτροφίες μπορεί να δοθούν σε μαθητές, που ξεχώρισαν σε παγκύπριους ή άλλους διαγωνισμούς, και έχουν εξαιρετική σχολική επίδοση.