Γενικές Πληροφορίες

Σύγχρονη Εκπαιδευτική Αντίληψη

• Ισοδύναμο απολυτήριο με αυτό του Δημοσίου Σχολείου.
  • Μικρός Αριθμός μαθητών σε κάθε τάξη (15 παιδιά)
  • Ευχέρεια στην επιλογή του διδακτικού προσωπικού
  • Φιλικό και άρτια καταρτισμένο προσωπικό
  • Σύγχρονος Εξοπλισμός
  • Άνετες Εγκαταστάσεις
  • Τριπλάσιες Ώρες στα Αγγλικά
  • Διπλάσιες Ώρες στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές
  • Δωρεάν πρόσθετη διδακτική στήριξη σε όσους την χρειάζονται
  • Προετοιμασία για εξετάσεις GCE, IGCSE, LCCI, ECDL και DELF για απόκτηση διεθνώς αναγνωρισμένων προσόντων
  • Προετοιμασία για εισδοχή στα Κυπριακά, ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια
  • Υποτροφίες με βάση τα αποτελέσματα των εισαγωγικών μας εξετάσεων
  • 6 χρόνια φοίτηση αντί 7
  • Μεταφορικό Μέσο
  • Συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά προγράμματα με επισκέψεις σε άλλα σχολεία στο εξωτερικό
  • Δωρεάν απογευματινά φροντιστήρια για τις Παγκύπριες Εξετάσεις σε όλα τα μαθήματα για τους μαθητές της Γ Λυκείου
  •  Ανθρωποκεντρικό
  •  Κατανόηση και Επικοινωνία

Επίσης οι μαθητές του ΟΛΥΜΠΙΟΝ μπορούν να αποκτούν διεθνώς αναγνωρισμένα προσόντα όπως το IGCSE στα Αγγλικά, ECDL στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές, DELF στα Γαλλικά και LCCI στη Λογιστική. Τα πιο πάνω προσόντα θα αποτελέσουν τα εφόδια για την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση και τη συνέχιση των σπουδών τους στο εξωτερικό. Το πρόγραμμα του σχολείου συμπεριλαμβάνει επιπρόσθετες περιόδους διδασκαλίας έτσι ώστε οι μαθητές  να μην χρειάζονται φροντιστήριο.

Στόχοι

Στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ, παράλληλα με το κύριο  μέλημά μας που είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών για μάθηση μέσω πρωτοποριακών προγραμμάτων , φροντίζουμε έτσι ώστε:
  • Να  αναπτύξουν ανθρωπιστικά  ιδεώδη
  • Να αναπτύξουν διαπολιτισμική κατανόηση και κουλτούρα
  • Να καλλιεργήσουν τις αξίες της ελευθερίας, της δικαιοσύνης και της δημοκρατίας
  • Να καλλιεργήσουν τον αλληλοσεβασμό, την αλληλοκατανόηση, την ανεκτικότητα, την ομαλή συμβίωση και την πίστη προς την πρόοδο
  • Να αναπτύξουν τις δεξιότητες και τα ταλέντα τους
Το προσωπικό του σχολείου είναι φιλικό, ανθρώπινο και έτοιμο να σας ακούσει και να σας εξυπηρετήσει. Στο κέντρο της κάθε μας κίνησης είναι ο άνθρωπος , δηλαδή εσείς και τα παιδιά σας. Κοντά μας το κάθε παιδί είναι μια σημαντική και ξεχωριστή προσωπικότητα η οποία θα αποτελέσει το υπόβαθρο της επιτυχίας μας!

Επιλογή Κατεύθυνσης Δραστηριοτήτων

Ο άνθρωπος είναι νους, ψυχή και σώμα μαζί. Όλα τα χρειάζεται υγιή και αξιοποιημένα!

Το Γυμνάσιο - Λύκειο ΟΛΥΜΠΙΟΝ υπηρετώντας την τρισυπόστατη αυτή ύπαρξη του ανθρώπου, έχει ενσωματώσει για τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά 2018-19 δύο περιόδους δραστηριοτήτων στο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθητών/τριών του Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου. Σκοπός του είναι η ανάπτυξη/ενίσχυση των ταλέντων και των κλίσεων των παιδιών του σχολείου μας.
Η καινοτομία αυτή προσφέρει στα παιδιά τη δυνατότητα να επιλέξουν την κατεύθυνση δραστηριοτήτων που τους ενδιαφέρει.
    1. Καλλιτεχνική κατεύθυνση
  • Χορός
  • Θέατρο
  • Τραγούδι
  • 2. Κατεύθυνση Εικαστικών Τεχνών
  • Ζωγραφική
  • Αγγειοπλαστική
  • Κατασκευές / Δημιουργίες
  • Ψηφιδωτά
  • 3. Αθλητική κατεύθυνση
  • Καλαθοσφαίριση
  • Πετοσφαίριση(volley)
  • Τοξοβολία
  • Χειροσφαίριση(handball)
  • Hockey
  • Futsal κ.ά.

Εξεταστικό Κέντρο

Το Σχολείο ΟΛΥΜΠΙΟΝ είναι εξεταστικό κέντρο του University of Cambridge όπου διεξάγονται εξετάσεις για τα Αγγλικά και εξεταστικό κέντρο του ECDL για τις εξωτερικές εξετάσεις στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.

Εγκαταστάσεις

• Άνετοι χώροι
  • Αίθουσα Τρισδιάστατων Προβολών
  • Αίθουσα Ρομποτικής